porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 13


 
 
2
 
1
 
 
 
bartitemat nr 308-385
visibility czytano 443 razy

Roszczenia do Kierownika Budowy i do dostawcy wiązarów


1). Zgodnie z decyzja kierownika ławy w grunt bez betonu podkładowego (pomimo że był w projekcie) a sciany fundamentowe wysmarowane od zewnatrz i wewnatrz 2x dysperbitem.
Z ciekawości zajrzałem pod plastpape (izolacją poziomą pod bloczkami) i ujrzałem taki widok jak na zdjęciu. Czy to podciąganie kapilarne czy zamknięta wilgoć? Czy mogę dochodzić swoich roszczeń od kogoś za to?
2). Zamawiałem wiązary dachowe suszone komorowo do wilgotności 15%. Po zimie belki dolnego pasa mają wzdłużne pęknięcia. Czy również mogę domagać się rekompensaty za coś takiego?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: uszkodzenia budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze hydroizolacje dachy porady inwestorom drewno konstrukcyjne wiązary dachowe wady materiałowe

anieldtemat nr 308-563
visibility czytano 80 razy

Z czego wykonać poszycie dachu?


Witam Panie Jerzy. Dach będziemy mieli pokryty dachówką ceramiczną prostą. Proszę powiedzieć czym najlepiej deskować dach żeby dachówka wyglądała idealnie równo? Typ dachu czterospadowy. Czy lepsza jest płyta osb 3 lub 4, jeśli tak to jaka grubość płyty osb, czy może lepsze są deski na pioro-wpust 12cm? Jakich gwoździ ewentualnie użyć do płyty osb czy też mają to być skrętne ocynkowane? Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wiązary dachowe porady inwestorom

S24temat nr 308-630
visibility czytano 452 razy

Minimalizacja kosztów budowy, czy aby na pewno?


Panie Jerzy,
jak Pan ocenia technologię MITEK oraz więzary kratownicowe jako rozwiązanie na konstrukcję dachu a zarazem stropu w domu parterowym z poddaszem nieużytkowym?
Kierując się optymalizacją kosztów i maksymalnym uproszczeniem procesu budowy jako projekt domu wybrałem sobie budynek parterowy, bez poddasza, bez garażu, o konstrukcji dachu w technologii prefabrykowanej z ociepleniem na stropie (poddasze nieocieplone).

Czy zna Pan jeszcze jakieś optymalizacje, które można wprowadzić na etapie projektu by ograniczyć do minimum możliwość błędów podczas budowy?

Czy płyta fundamentowa wpisuje się w tym kontekście jako optymalizacja?

Czy technologie domów szkieletowych są Pana zdaniem łatwiejsze do wdrożenia?

Czysto hipotetycznie, w jakiej technologii wybudował by Pan sobie teraz dom (ok. 120 m2 użytkowych) tak aby ograniczyć koszty, bolączki z ekipami budowlanymi i uprościć cały proces?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy murowane domy szkieletowe drewniane dachy wiązary dachowe więźba dachowa porady inwestorom

bartitemat nr 308-671
visibility czytano 400 razy

Błędy w hydroizolacji fundamentów i nadproża wykonane zbyt nisko


Moje obrazki z painta jak zwykle, ale niestety nie mam żadnego programu do wykonywania przekrojów.
1.
Jak już wcześniej pisałem w innym pytaniu, mam fundamenty wylane w grunt bez betonu podkładowego (mam rdzenie żelbetowe), ściany fundamentowe pomalowane dysperbitem na zwykłej zaprawie murarskiej bez domieszki napowietrzającej. Fundamenty zasypane "piasek ze ściany 0-31,5" (dane z faktury) taki sam piasek jaki używano do budowy S5, stopień zagęszczenia niestety nieznany - pewnie kicha. Beton podkładowy na podłodze wylany na równo z ostatnią warstwą bloczków ściany fundamentowej (brak wieńca) a nawet 1 cm powyżej bloczków. Pod pierwszą warstwą bloczków z betonu komórkowego jest izolacja pozioma z foli PCV grubości 1 mm (tragedii nie ma, bo ciężko ją nożem do tapet przeciąć). Pod rdzeniami zastosowałem 2 warstwy szlamu mineralnego elastycznego (atlas woder duo) - z polecenia KB. Zostały jeszcze do wymurowania ściany działowe oraz przygotowanie xps pod okna tarasowe, myślałem żeby już nie mieszać materiałów do izolacji i zrobić wszędzie izolacje poziomą z owej plastpapy pcv, ale np w dwóch warstwach.

JAK POŁĄCZYĆ OWĄ PLASTPAPE PCV Z MASĄ KMB? Myślałem o papie samoprzylepnej, ale czy to będzie szczelne połączenie? Czy taśmy kauczukowe w tej sytuacji również będą potrzebne? Proszę o wskazówki.

1 - EPS100 10 cm zaciągnięty siatką z klejem
2 - Bloczki betonowe ściany fundamentowej
3 - Beton podkładowy na podłodze B15
4 - Masa KMB Botament BM92 Schnell 2x1,5kg
5 - Beton komórkowy kl.500
6 - Izolacja pozioma PCV gr.1mm

2. 1.jpg
Potrzebuje podnieść nadproże, bo fachowcy za nisko je osadzili. Wieniec wylany, na wieńcu wiązary dachowe. Czy można te nadproża wyciąć, podciąć kawałek bloczka od góry i osadzić to samo nadproże trochę wyżej, od góry nadproże do bloczka przykleić na klej cienkowarstwowy do betonu komórkowego, a od dołu oprzeć nadproże na bloczku z betonu komórkowego na zaprawie murarskiej? Dodam, że nadproża są wewnątrz ściany nośnej. Nadproża to gotowe L, chciałem je podnieść o ok. 5 cm. Nadproża wykonane ponad rok temu. Mam również jedno nadproże na zewnątrz do poprawy, bo opiera się tylko na 5 cm z każdej strony. Zostawić jak jest czy założyć nowe, dłuższe?

3. 2.jpg
Jak poprawnie uzupełnić takie ubytki w betonie komórkowym? Czy przy tynkach również trzeba mieć na uwadze te miejsca i wzmocnić je jakoś siatką szklaną?

4. 3.jpg
Jak poprawnie uszczelnić przejścia kanalizacyjne na betonie podkładowym? Rura osłonowa to rura kanalizacyjna o większej średnicy, a w środku docelowa rura kanalizacyjna. W środku rury osłonowej nie ma żadnego betonu, jedynie piasek dookoła.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje nadproża porady inwestorom naprawy

sebico_sptemat nr 308-782
visibility czytano 1550 razy

Wiązary nad antresolą salonu


Mamy problem z projektem i dachem. Architekt od początku był poinformowany o tym, że chcemy otwarty sufit nad salonem, bez widocznych konstrukcji dachu, dodam że dom parterowy, prostokąt, dach dwuspadowy, bez okapu. Architekt zaprojektował salon 8,32 szeroki i 6m długi, a dach w konstrukcji wiązarów. Okazało się, pytając w dwóch firmach od dachów, że nie da się tego zrobić bez wzmocnień np. stalowych belek albo innych widocznych w salonie. Architekt zaproponował konstrukcje dachu z drewna klejonego BSH, ponoć o większej wytrzymałości, dodał że przekroje krokwi będą większe, ale da się to tak zrobić. Moje pytanie, czy słyszał Pan o takim rozwiązaniu? Czy miał Pan z czymś takim do czynienia?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wiązary dachowe porady inwestorom

natszubtemat nr 308-839
visibility czytano 482 razy

Wiązary na wieńcu czy murłacie?


Szanowny Panie Jerzy,
zwracam się z prośbą o radę odnośnie poprawnego montażu wiązarów.
Czy wiązary powinny być przymocowane bezpośrednio do wieńca czy też powinna być jednak murłata?
Pozdrawiam.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wiązary dachowe porady inwestorom

Michał D.temat nr 308-1272
visibility czytano 335 razy

Z czego deska czołowa okapowa?


Dzień dobry,
mam pytanie o deskę czołową, okapową. Obdzwoniłem wiele miejsc, tartaków itp. i mam problem z uzyskaniem deski czołowej, która będzie suszona komorowo, zaimpregnowana, czterostronnie strugana. A ponieważ wiązary i deskowanie dachu będzie z drewna o odpowiedniej wilgotności i innych parametrach chciałem takie samo drewno na deskę okapową. Ale wszędzie jest albo surowa, albo nie ma, a moi dostawcy nie mają takich desek.
Czy czymś można zastąpić deskę okapową - płytą OSB? Sklejką? Ja potrzebuję wymiar ok. 3cm grubości na 20 cm szerokości. Oczywiście jest możliwość sprowadzenia z południa Polski, gdzie oni sprowadzają ze Szwecji, paranoja, że u nas tartaki zatrzymały się chyba w średniowieczu, ale to pewnie winna częściowo klientów, którzy robią z mokrego drzewa wszystko.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy okapy dachowe porady inwestorom porady wykonawcom

MBtemat nr 308-1321
visibility czytano 445 razy

Kolejność impregnacji i ochrony drewna na więźbę dachową


Jak powinna wyglądać kolejność impregnowania drewna do budowy dachu (murłat, krokwi itd) w zakresie zabezpieczenia przed a) ogniem, b) owadami i c) pleśnią? Czy też raczej jakiś impregnat "łączony"?
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa wiązary dachowe impregnacja drewna ochrona drewna porady inwestorom porady wykonawcom

SPKtemat nr 308-1501
visibility czytano 617 razy

Pleśń na nowych wiązarach jeszcze w trakcie budowy


Miałbym pytanie odnośnie śladów, które zauważyłem na wiązarach w rejonie okapu. Ślady są widoczne na dolnym pasie wiązara, od strony pd-zach budynku. Dach jest czterospadowy, dom parterowy. Wiązary były montowane w połowie listopada. Dekarz rozpoczął układanie membrany 3 dni po montażu wiązarów. Całe pokrycie bez podbitki zostało zakończone przed końcem zeszłego roku. Wg informacji producenta wiązary zostały wykonane z tarcicy konstrukcyjnej C24, czterostronnie struganej, suszonej komorowo do wilgotności 18% i zaimpregnowane przeciwko grzybom i owadom środkiem Axil 3000. Obecnie podbitki nie ma gdyż chcę ją wykonać razem z elewacją budynku.

Proszę o poradę czy ślady te mogą być pochodzenia grzybicznego, czy jest możliwe aby przy tych temperaturach rozwinął się grzyb? Jeśli tak to co należy zrobić, jak zabezpieczyć drewno i kiedy to wykonać – od razu czy poczekać do wiosny?

Czy okap może pozostać bez podbitki do czasu wykonania elewacji? Dodam, że stan budynku to surowy otwarty więc jeszcze jest do zrobienia cała wykończeniówka.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy wiązary dachowe porady inwestorom

swiatlowtemat nr 308-1751
visibility czytano 480 razy

Więźba dachowa na wiązarach i wentylacja poddasza nieużytkowego


Panie Jerzy - kilka pytań w sprawie konstrukcji dachu z wiązarów prefabrykowanych, nawiązując do odpowiedzi już znalezionych we wcześniejszych poradach:

1) Planowane mocowanie wiązarów do murłaty - zmiana dzięki odnalezionym tutaj odpowiedziom - większość firm preferuje kotwienie bezpośrednio do wieńca. Czy zakładana w projekcie murłata 20x10 cm dla wiązarów krytych dachówką ceramiczną to standardowa (odpowiednia) grubość?

2) Mocowanie przy użyciu złączy kątowych Strong Tie ABR Classic (po obu stronach wiązara) i ocynkowanych wkrętów Simson CSA - również wspomniane w serwisie (zmiana z gwoździ pierścieniowych zalecanych przez firmę). Pytanie dotyczy wpisu w projekcie - "jako podpory wiązarów założono z jednej strony podporę stałą, a z drugiej jako podporę przesuwną". Rozumiem ze chodzi np. o złącze typu Strong Tie ACRL. Nie znalazłem informacji w serwisie na ten temat - czy może Pan w skrócie rozjaśnić konieczność stosowania takich połączeń po jednej stronie wiązarów (zamiast użycia wkrętów czy gwoździ) i stojacych za tym podstaw fizyki?

3) Poddasze nieużytkowe, ocieplenie w pasie dolnym (strop) wełną, krycie dachówką cramiczną - czy zakładane w projekcie dopuszczalne obciążenie poddasza nieużytkowego <150kg/m2 (pas dolny 50 kg/m2) jest wystarczające (standardowe) w takim przypadku?

4) Poddasze nieużytkowe - ściany szczytowe w postaci szkieletowej, obite OSB25 - jaka jest Pańska opinia dla takiego rozwiązania w porównaniu do wersji murowanej wzmacnianej wieńcem skośnym? Pytanie powstaje z natłoku "porad" i informacji (z różnych stron) o zaleceniach dla wersji murowanej ze względu na wiekszą sztywność, siłę wiatru w Polsce i tym podobnych argumentów.

5) Wentylacja poddasza nieużytkowego, nieogrzewanego z ociepleniem na stropie - czy dobrze zrozumiałem wpis (jak dobrze pamiętam w książce), że w takim przypadku wystarczą odpowiednio duże otwory w ścianach szczytowych aby zapewnić poprawną wentylację poddasza i poszycia? Co z szeroko i szczegółówo omawianymi szczelinami w okapie czy podbitce okapu i odpowiadającymi im gąsorami czy dachówkami wentylacyjnymi - zbędne w takim przypadku czy nadal konieczne mimo otworów w ścianach szczytowych?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy poddasza nieużytkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.